virseliui

239378468 3114479898785903 7514747631514460756 n.png

Rugsėjo 20–24 d. Lietuvos ir Latvijos mokyklų bendruomenės jau penktą kartą susitiko Jonavos rajono mokyklų bibliotekininkų inicijuotame tarptautiniame projekte „Baltų literatūros savaitė / Baltu literatūras nedēļa“, kuriuo siekiama Lietuvos ir Latvijos mokyklose populiarinti skaitymą, giminiškų tautų literatūrą, kultūrą, tarpkultūrinius ryšius, bendradarbiavimą bei gerinti mokinių skaitymo gebėjimus.

Šiemet simbolinė projekto paukštė į bendras veiklas subūrė 42 mokyklas: 28 iš Lietuvos ir 14 iš Latvijos. Kaip ir kasmet sunku išvardinti visus projekto renginius. Bibliotekininkai, įvairių dalykų mokytojai džiugino entuziazmu, stebino išradingumu. Organizuota daugybė kaimyninės šalies kultūros pristatymų, viktorinų, integruotų pamokų. Dėl pandemijos keliamų trikdžių kai kuriose mokyklose veiklos peržengė įprastinės savaitės rėmus ir tebesitęsia iki šiol.

Šiemet į projektą įsijungusios Kauno rajono Garliavos Jonučių progimnazijos matematikos mokytoja Zilvija Sylienė, pasipuošusi pačios siūtu tautiniu latvių kostiumu, vedė integruotas matematikos ir latvių kultūros pamokas.  Daugpilio Janio Rainio 6-ios vidurinės mokyklos trečiokai, perskaitę Kakės Makės ir pabėgusių ausų istoriją, sukūrė žaidimą, kuriame panaudojo ir lėlytes, ir programuojamus žaislus – bitutes.

Jonavos rajono Žeimių mokyklos-daugiafunkcio centro auklėtoja net neįtarė, kad latvių liaudies pasaka apie tai, kaip gyvūnėliai namus statėsi, taip įkvėps jos auklėtinius, kad jie inicijuos namo statybą. Maloniai nustebinta buvo ir Latvijos Bergių muzikos ir meno mokyklos antrokų mokytoja, kai jos auklėtiniai po pažinties su Kika Mika kitą dieną atsinešė lietuvišką knygą apie Kakę Makę ir labai atidžiai jas lygino.

Na, o netoli Lietuvos sienos esančio Nygrandės valsčiaus Kalnų miestelio biblioteka pakvietė savo skaitytojus saulei leidžiantis susirinkti prie Baltų vienybės laužo, kur kalbėjo apie lietuvių tradicijas, šoko, dainavo, žaidė žaidimus. Miestelio žmonių glaudūs ryšiai su kaimynais lietuviais pasitarnavo organizuojant ir kaimyninių rajonų literatų kūrybos skaitymus lietuvių ir latvių kalbomis.

Projekto metu mokiniai piešė literatūros kūrinių, dainų iliustracijas, kūrė įvairius darbelius, inscenizacijas, mokėsi giminiškos kalbos. Lietuvos mokyklose atsirado daug latvių kalbos gerbėjų: vieni bandė versti žodžius, sakinius, kiti ėmėsi ir didesnių tekstų. Pakruojo rajono Lygumų pagrindinės mokyklos vyresnieji į latvių kalbą vertė Maironio baladės „Jūratė ir Kastytis“ ištraukas ir net pareiškė norą mokytis šios kalbos taip, kaip dabar mokosi anglų ir rusų kalbų.

Prienų rajono Tomo Žilinsko gimnazijos antrokai pasiklausę latviškų dainų pagamino puokštę spalvingų gėlių su lietuviškais – latviškais žodžiais. Didelė pagalba vedant latvių kalbos pamokas buvo projekto koordinatorės, Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Letonikos centro vadovės dr. Kristinos Vaisvalavičienės parengta medžiaga, pasiūlymai ir patarimai.

Šią literatūros savaitę Lietuvos mokyklose karaliavo Zanės Zustos Ūkė Pūkė: ji piešta ant popieriaus ir ant akmenėlių, karpyta, lipdyta iš molio. Taip pat skaityti ir interpretuoti Jurio Zvirgzdinio,  Imanto Zieduonio, Anos Saksės, Karlio Skalbės kūriniai, latvių liaudies pasakos. Latvijoje labai populiarios Kęstučio Kasparavičiaus, Vytauto V. Landsbergio, Linos Žutautės knygos, pernai projekto rėmėjų dovanotos Mariaus Marcinkevičiaus ir Linos Dūdaitės „Sivužas“, Jurgos Vilės ir Linos Itagaki „Sibiro haiku“. Pastaroji knyga inspiravo pasidomėti ir savo šeimų istorijomis – Rygos Purvciemo vidurinės mokyklos mokiniai vartė mokytojos atneštus artimųjų laiškus, siųstus iš tremties, mokėsi lankstyti trikampius vokus, diskutavo apie humaniškumo reikšmę ekstremaliose situacijose.

Nepaprastai džiugu, kad tradiciniu tapo ir Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Letonikos centro dovanojamas seminaras. Šiemet jis vyko nuotoliniu būdu. Projekto dalyviai turėjo puikią progą išgirsti profesoriaus dr. Alvydo Butkaus pasakojamą Lietuvos ir Latvijos sienos istoriją, susipažinti su tradiciniais latvių patiekalais, kuriuos pristatė VDU etnologė dr. Auksė Noreikaitė.  Latvių kalbos pamokėlę vedė dr. Kristina Vaisvalavičienė, ką tik išleistą latvių kalbos vadovėlį „Skaidrs A1“ pristatė Vilniaus Universiteto latvistės dr. Eglė Žilinskaitė-Šinkūnienė ir dr. Agnė Navickaitė-Klišauskienė. Seminaras baigėsi jaukiu pavakarojimu stebint vaidybinį filmą „Tėvas naktis“ (2018, rež. Davis Symanis), sukurtą Inesės Zanderės apysakos „Berniukas ir šuo“ motyvais.

„Baltų literatūros savaitė“ visiems dovanojo daug puikių emocijų, įspūdžių, patirčių, atradimų. Daugiau apie tai galite rasti projekto dalyvių Facebook grupėje.

Nuoširdžiai dėkojame projekto veiklas vykdyti padedantiems  partneriams:

Vytauto Didžiojo universitetuiLatvijos Respublikos ambasadai LietuvojeLietuvos Respublikos ambasadai LatvijojeJonavos rajono savivaldybeiLatvijos Nacionaliniam kino centruiLietuvos kino centrui,

taip pat projekto rėmėjams: „Kavos Draugas“RTTAX,, „Baltic Logistic Solutions“„Power Sport“„Save24“„Glasseson“„Sapiegos klinika“Šefo receptai

Projekto koordinatorė Edita Gerulaitienė